HomeGUSWybór odpowiednich kodów terytorialnych oraz identyfikatorów miejscowości przy uzupełnianiu danych do wysyłki do GUS

Wybór odpowiednich kodów terytorialnych oraz identyfikatorów miejscowości przy uzupełnianiu danych do wysyłki do GUS

W związku z pojawiającymi się pytaniami związanymi z wyborem kodów terytorialnych gmin oraz identyfikatorów miejscowości, podczas wypełniania danych uzupełniających do wysyłki danych do GUS, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na poniższe zagadnienia.

  1. Wybór prawidłowego identyfikatora miejscowości po uprzednim wyborze właściwego kodu terytorialnego gminy.
  2. Zapis gmin miejskich będących jednocześnie powiatami [aktualizacja: 08.09.2009]

 

Wybór prawidłowego identyfikatora miejscowości po uprzednim wyborze właściwego kodu terytorialnego gminy.

Aby wybrać prawidłowy identyfikator miejscowości, użytkownik musi na początku określić właściwą dla danej miejscowości gminę. System USC korzysta ze słowników kodów terytorialnych gmin udostępnionych przez GUS. W zależności od wartości ostatniej cyfry kodu terytorialnego, wyróżniamy następujące jednostki:

1 - gmina miejska
2 - gmina wiejska
3 - gmina miejsko-wiejska
4 - miasto w gminie miejsko-wiejskiej
5 - obszar wiejski w gminie miejsko-wiejskiej
8 - dzielnice gminy Warszawa-Centrum
9 - delegatury i dzielnice innych gmin miejskich

I tak np. jeżeli chcemy wybrać identyfikator miejscowości Sochy (wieś), która to miejscowość leży na terenie gminy Zwierzyniec (gmina miejsko-wiejska), wybieramy z rozwijanej listy gmin, gminę Zwierzyniec o odpowiednim kodzie terytorialnym.
UWAGA! Do wyboru mamy trzy możliwości:

  • Zwierzyniec - kod terytorialny 0620153 - gmina miejsko-wiejska (tej opcji nigdy nie wybieramy - kody terytorialne gmin miejsko-wiejskich o końcówce "3" nie mają przyporządkowanych żadnych miejscowości)
  • Zwierzyniec - kod terytorialny 0620154 - miasto w gminie miejsko-wiejskiej (dotyczy obszaru miejskiego gminy; tę opcję wybralibyśmy, gdybyśmy chcieli następnie wybrać identyfikator miejscowości dla miasta Zwierzyniec)
  • Zwierzyniec - kod terytorialny 0620155 - obszar wiejski gminy miejsko-wiejskiej

Wybieramy kod terytorialny 0620155. Ostatnia cyfra informuje nas, że wybraliśmy obszar wiejski w gminie miejsko-wiejskiej. Teraz możemy przejść do pola Miejscowość i z rozwijanej listy wybrać interesującą nas nazwę miejscowości. W naszym przypadku będzie to miejscowość Sochy.

 

Zapis gmin miejskich będących jednocześnie powiatami [aktualizacja: 08.09.2009]

Od wersji 2.0.7 Systemu USC, po wykonaniu aktualizacji słownika kodów terytorialnych, wszystkie gminy w Systemie USC wprowadzane są wg nazwy i tak np. gminę Lublin, możemy odnaleźć pod nazwą Lublin, gminę Warszawa pod nazwą Warszawa itd.

W słowniku kodów terytorialnych udostępnianych przez GUS gminy miejskie, które są jednocześnie powiatami (np. gmina miejska Lublin, gmina miejska Chełm, gmina miejska Biała Podlaska, gmina miejska Kraków) zapisywane są w postaci M. Nazwa Gminy. I tak np. gminę miejską Lublin, możemy odnaleźć w słowniku gmin pod nazwą M. Lublin, gminę miejską Chełm - M. Chełm itd. W tym momencie warto zwrócić uwagę na zapis gminy miejskiej Warszawa - w słowniku widnieje ona pod nazwą M. st. Warszawa.

 
Niedziela, 30 sierpnia 2015 r.
imieniny: Szczęsnego, Róży
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Oferta USC - COI

Prosimy o zapoznanie się z Naszą ofertą na System USC - program dla Urzędu Stanu Cywilnego.


Zobacz...

Bezpieczeństwo

Centralny Ośrodek InformatykiCentrala

ul. Suwak 3
02-676 Warszawa
tel. (22) 250 28 83  
fax (22) 659 70 11
www.coi.gov.pl

Dane Kontaktowe


Pozostałe oddziały/biura terenowe COI
Dane kontaktowe

Ultimate Browsers Support